Co Čech – to farmář

Asi nebudu moc populární, když řeknu, že si opravdu myslím, že někteří z nás se zbláznili. Mám pocit, jako by začali trpět paranoiu, že je chtějí dodavatelé obchodů otrávit. Je pravda, že kšeft je kšeft, tam se hledí hlavně na výdělky, než na zdraví spotřebitele, ale někteří z nás to už opravdu přehánějí. Koupí si zchátralé domky, hlavně, že mají velkou zahradu, kde pěstují vše potřebné a také chovají domácí zvířata. Aby všem ukázali, jak jsou spjati s přírodou, oblékají se podle toho, i když jdou „mezi lidi“. Každou řeč stáčejí na bio zahradu a chlubí se přírodním životním stylem. To ani nemusejí. Díky absenci výrobků, které používáme my ostatní, vyvolávají pocit umolousaných, scvrklých lidiček, jakými bývali poustevníci.
sklizená jablka

U nás na zahrádkách se nedávno ve velkém pěstovala zelenina a spousta lidí si klepala na čelo, že je to zbytečná práce, protože stačí si v obchodě vybrat. Pravda, byl nedostatek exotických výpěstků, ale vlastní papriky, saláty, mrkev, rajčata, jablka a hrušky, měl každý třetí. No, možná pátý, nebudu se hádat.
kohout
Ale v současnosti ti, co nemají domek se zahradou, se snaží pěstovat vše na balkóně, terase, nebo si pronajmou zahrádku, aby měil vlastní výpěstky, které ve výsledku opravdu chutnají o moc lépe než ty koupené.
Dá se říct, že rčení, co Čech to muzikant se dá vhodně nahradit . Opravdu, nevysmívám se. Máte za oknem nějaký květináč s bylinkami, abyste si mohli zdravě ochutit své jídlo? Když porovnáte např. bazalku vypěstovanou ze semínek a koupenou v květináči, je to divné, ale opravdu ta vlastní chutná lépe. Možná i díky tomu, že jsme patřičně hrdí na to, že nejsme trdla, kterým vše zajde.
Nebo se už těšíte, jak si pochutnáte na prvním letošním salátu z vlastních rajčat?
Někteří, co mají možnost chovat i králíky, nebo slepice, těm opravdu závidím. Čerstvé vejce doma snesené je úplně něco jiného než rádoby domácí, ale ze supermarketu. A králíci? V obchodě si je netroufnu koupit. Nemají hlavu, a co já vím, co opravdu nabízejí? I když se přiznám, asi bych ho nedokázala klepnout, zavěsit za nožky, po rozříznutí břicha vyndat vnitřnosti a stáhnout z kůže.
Jenže ti, co toho chlupáče berou jako zdravé netučné jídlo a ne roztomilé zvířátko, s tím problém nemají.
Je fakt, že farmář nemůže být žádný citlivka. Stará se o dobytek, domácí zvířata a nemůže nad každým uhynulým či na talíř připraveným zvířetem ronit slzy.
My ostatní, co vypláčeme potoky slz nad chcíplým krtkem, se holt musíme spokojit s tím, co nám nabídnou obchody. V lepším případě farmáři na trhu

Ohodnoťte příspěvek