Nezapomeňte na písek

Bez písku se neobejde prakticky žádný bazén. Tedy přinejmenším bez toho písku, který je určen k udržování vody v co možná nejčistším stavu. Zatímco se totiž bez pískoviště nebo písečné plážičky u bazénu obejít dá, písek do bazénové filtrace je ve své podstatě nepostradatelný.

písek

Tento se totiž používá právě ve filtračním zařízení, jímž je voda zbavována drobných plovoucích nečistot. Potenciálně znečištěná tekutina se sem vžene, je prohnána zmíněným pískem, jenž ji veškeré drobné plovoucí špíny zbaví, a pak už se vrací zpět do bazénu čistá jako křišťál.
Tedy samozřejmě za předpokladu, že vše funguje tak, jak má, a že je dostatečně kvalitní právě i ten použitý písek. Protože i na písek ve filtraci jsou kladeny jisté nároky, nedá se tam nasypat jednoduše cokoliv, co se člověku právě dostane do ruky.

Je třeba používat vysoce kvalitní kopaný křemenný písek, a to navíc takový, jaký doporučuje výrobce té které filtrace, již si majitel bazénu pořídil. Záleží tu jak na velikosti pískových zrn, tak třeba i na tom, jakého tvaru ona zrna jsou. Protože by měla nezbytně mít dostatečně ostré hrany, na nichž se právě ona nečistota zachycuje.
Pokud je pak takový písek během používání už příliš ohlazen, snižuje se jeho účinnost a je záhodno ho vyměnit za nový. Což by se mělo podle zatížení bazénu stávat v průměru řádově každé tři roky.

filtrace

Ovšem je nasnadě, že nestačí nasypat do filtrace vhodný písek a na tři roky na něj zapomenout. Protože je logické, že když se na onom písku kdeco zachytí, je třeba ho občas oněch usazenin i zbavit, a to jednoduše zpětným chodem filtrace, jímž se nečistoty zase vyplaví.
Ale zpět k písku. Tento si můžete koupit leckde, a to hned ve třech velikostních typech a různých baleních. A když se tento opotřebuje a musí být vyměněn, patří k jeho pozitivům to, že nemusíte řešit nerudovskou otázku „kam s ním“. Protože lze tento snadno využít jak k posypu chodníku či komunikace, tak třeba i ke zvelebování zahrádky.
Takže je takový písek skutečně důležitá věc. A řekne-li vám nedouk, že ho u svého bazénu nepotřebuje, nevěřte mu. V takovém případě jde jednoznačně o neznalost, jež se dotyčnému dříve či později vymstí.

Ohodnoťte příspěvek